الکتروگیربکس چیست و چه کاربردی در صنعت دارد ؟

الکتروگیربکس چیست و چه کاربردی در صنعت دارد ؟

الکتروگیربکس چیست و چه کاربردی در صنعت دارد ؟

به ماشین صنعتی که با قدرت جنبشی و حرکتی فعالیت مهمی را در صنعت الکتروموتور بازی میکند الکتروگیربکس یا الکتروموتور گیربکس دار گفته می شود . الکتروموتور های گیربکس دار میتواند با کاهش دور موتور و همچنین سرعت موتور و تبدیل کردن آن به قدرت یک سیستم انتقال و تغییر توان قدرت موتور را ایجاد کند . بدین معناست که الکتروگیربکس با کاهش دور موتور ، گشتاور آن را افزایش دهد . در تولید این نوع گیربکس های صنعتی برای بالا بردن توان موتور و کیفیت و ارزش کالا در ساخت اجزای تشکیل دهنده آن که شامل چرخ دنده ها و پوشش ها و یاتاقان ها میشود دقت بسیاری میشود . زیرا اجزای الکتروموتور های گیربکس دار بخصوص چرخ دنده ها در افزایش کیفیت و توان موتور تاثیر بسزایی دارند .

به جرات می توان الکتروگیربکس را مهم ترین عامل نیروی جنبشی و حرکت در صنعت الکتروموتورها دانست که از آن در جهت انتقال توان مکانیکی از یک ذخیره تولید توان به مصرف کننده و نیز برآورد ساختن گشتاور و سرعت مورد نیاز استفاده می شود. از آنجایی که الکتروموتور گیربکس دار به عنوان یک رابط بین ذخیره و منبع توان و مصرف کننده آن عمل می کند لذا باید انعطاف پذیری مورد نیاز بین این دو فرایند را به وجود آورد. به عبارتی دیگر برای ایجاد یک هماهنگی دقیق و مشخص بین گشتاور و سرعت منبع توان با مصرف کننده، نیاز به الکتروموتور گیربکس دار امری ضروری و لازم به نظر می رسد.

چه اجزایی در الکتروگیربکس دار به کار رفته است ؟

الکتروموتور های گیربکس دار به نسبت کاهش دور موتور اجزای متفاوتی دارند که نسبت به فرم و جنس آن ها با هم فرق دارند. چرخ دنده ها یکی از مهمترین اجزای این سیستم می باشند که دارای نقش بسیار مهمی میباشد. اجزای دیگر تشکیل دهنده میتوان اشاره کرد به :

پوسته الکتروگیربکس : این قسمت تمامی دنده های  سیستم را در درون خود جای میدهد. جنس ساخته شده این پوسته اکثرا از چدن ریخته گری میباشد.

شکاف های ورودی و خروجی: جنس این شکاف ها از آلمینیوم میباشد که اصولا یا به فرم سوراخ یا شکاف وجود دارند

از یاتاقان برای تحمل بارهایی ازنوع شعاعی و محوری شکاف های الکتروگیربکس استفاده می شود

برای محافظت الکتروموتور در مقابل عوامل محیطی مثل گرد و غبار بوسیله کاسه نمد انجام میگیرد.

درپوش کنترل روغن و بازبینی کاسه نمد

انواع الکتروگیربکس :

به طور کلی متخصصان و طراحان گیربکس صنعتی که با نام الکتروموتور گیربکس دار میشناسیم بر اساس  شکل ها و کاربردهای مختلف تولید و روانه بازار میکنند. هر نوع از این گیربکس ها با نام متفاوتی در بازار شناخته میشود که انواع آن ها به شرح زیر می باشند:

گیربکس حلزونی

گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم

گیربکس آویز

گیربکس کرانویل پینیون

گیربکس خورشیدی

گیربکس ترکیبی

چه نکته هایی را باید در زمان انتخاب الکتروگیربکس در نظر گرفت ؟

وظیفه الکتروگیربکس های صنعتی یا الکتروموتورهای دارای گیربکس انتقال و تبدیل قدرت به گشتاور در موتور را برعهده دارد به همین منظور نکات و مشخصه هایی اساسی برای انتخاب دستگاهی با کیفیت بالا و بهره برداری صحیح و بهتر از دستگاه وجود دارند که باید در نظر گرفت و فراموش نکرد که تعدادی از آنها را در اینجا گرد هم آوردیم :

الکتروگیربکس افزاینده

در صنعت هایی که نیاز به دور بالا دارند مانند صنایع پالایشگاهی و مانند آن از این نوع گیربکس صنعتی افزاینده به کار میبرند به این نوع دستگاه ها الکتروموتور گیربکس دار افزاینده میگویند که بر عکس الکتروموتور های دارای گیربکس کاهنده میزان سرعت افزایش و به نسبت میزان گشتاور را کاهش میدهد.

الکتروگیربکس در چه جاهایی کاربرد دارند :

در دنیا امروزه الکتروموتور گیربکس دار به عنوان یکی از با اطمینان ترین و با کیفیت ترین مواد برای انتقال توان و انرژی و افزایش سرعت به کار میرود در نتیجه از این نوع الکتروموتور در بسیاری از صنایع استفاده میشود.