ورق استیل 304

ورق استیل 304

ورق استیل 304 ورق استیل 304 بگیر و نگیر | تفاوت ورق استیل 304 و ورق استیل 304L با شنیدن نام فولاد، فلزی سخت را در ذهن مجسم می‌کنیم که در صنایع مختلف نقش مؤثری دارد. در این مطلب قصد داریم به بررسی ورق استیل ۳۰۴ بپردازیم و کاربردهای این آلیاژ را در صنایع مختلف بیان کنیم.

ورق استیل 304

ورق استیل 304 بگیر و نگیر | تفاوت ورق استیل 304 و ورق استیل 304L

با شنیدن نام فولاد، فلزی سخت را در ذهن مجسم می‌کنیم که در صنایع مختلف نقش مؤثری دارد. در این مطلب

قصد داریم به بررسی ورق استیل ۳۰۴ بپردازیم و کاربردهای این آلیاژ را در صنایع مختلف بیان کنیم.

 

از ورق استیل ۳۰۴ چه می‌دانید؟

ورق استیل ۳۰۴ در گروه فولاد ضدزنگ قرار دارد و ازآنجاکه در ساختار آن از درصد بالایی از کروم استفاده شده، در اصطلاح «استیل نگیر» نامیده می‌شود. استفاده از کروم در وهله اول برای جلوگیری از زنگ‌زدگی آلیاژ و در مرحله دوم برای مقاومت هرچه بیشتر این آلیاژ در مقابل حرارت انجام می‌گیرد. علاوه بر این، در نتیجه استفاده از کروم، ورق استیل ۳۰۴ به «آلیاژ نگیر» تبدیل خواهد شد که خاصیت مغناطیسی نداشته و در نتیجه جذب آهنربا نخواهد شد.

فولاد یا استیل، آلیاژی است که بر پایه آهن ساخته شده و به کمک فلزهایی مثل کروم، نیکل و مولیبدن مقاوم‌سازی شده است. تفاوت در میزان هر یک از این عناصر، باعث تغییر در ویژگی‌های فولاد خواهد شد و به همین دلیل در اصطلاح «گرید فولاد» تغییر خواهد کرد. در یک تقسیم‌بندی کلی، فولاد در دو نوع ساده و ضدزنگ تولید می‌شود که بنا به ترکیبات موجود، هر یک ویژگی‌های ساختاری منحصربه‌فرد خود را دارد.

فولاد ساده کربنی، گونه‌ای از فولاد است که بر پایه آهن ساخته شده و علاوه بر کربن شامل سیسیلیم، فسفر، گوگرد، و منگنز است. اما نوع دیگر فولاد که در اصطلاح «فولاد ضدزنگ» نامیده می‌شود، به‌گونه‌ای از فولاد اطلاق می‌شود که بر پایه آهن بوده و با افزودن کروم، ‌ آلیاژ را در مقابل اکسیدشدگی مقاوم کرده‌اند.

 

انواع ورق استیل ۳۰۴

ورق استیل ۳۰۴ نگیر، در اصطلاح «استنلس» نامیده می‌شود چرا که علاوه بر مقاومت بالا در برابر خوردگی، از کشش بالایی نیز برخوردار است. اما باید به خاطر بسپاریم که علاوه بر ترکیبات، عوامل دیگری نیز وجود دارند که در نهایت بر قیمت ورق استنلس استیل ۳۰۴ تأثیرگذار خواهند بود. به همین دلیل با درنظرداشتن دو عامل مهم دیگر، انواع ورق استیل ۳۰۴ تقسیم‌بندی می‌شوند که به شرح زیر هستند.

 

مات یا براق بودن ورق استیل ۳۰۴

در نگاه اول، مات یا براق بودن تنها بر ظاهر استیل تأثیر می‌گذارد. در نتیجه در مواردی که چگونگی ظاهر ورق استیل ۳۰۴ اهمیت چندانی نداشته باشد، می‌توانیم از انواع مات آن بهره ببریم که با داشتن میزان بالایی از مقاومت به خوردگی، قیمت کمتری نسبت به انواع دیگر دارد.

از سوی دیگر، ساخت و پرداخت انواع براق ورق استیل ۳۰۴ که در اصطلاح «استیل آیینه‌ای» نامیده می‌شود، طولانی‌تر از نوع مات آن است و شاید به همین دلیل قیمت ورق استیل ۳۰۴ براق در مقایسه با نوع مات بیشتر است. بعلاوه، کاربردهای استیل براق بسیار بیشتر از انواع مات آن است.

نوع دیگری از ورق استیل ۳۰۴، به «استیل خش‌دار» شهرت دارد که در صنایع ظریف از جمله تولید ساعت و بدلیجات کاربرد دارد. ساخت این نوع استیل، با ایجاد شیارهایی در سطح استیل تکمیل می‌شود تا از تجمع آلودگی در سطح استیل جلوگیری به عمل آید.

 

تفاوت بین ورق استیل نگیر 304 و ورق استیل بگیر ۳۰۴ : توضیحات و کاربردها

ورق استیل نگیر و ورق استیل بگیر ۳۰۴ دو نوع ورق فلزی هستند که برای مصارف مختلف در صنایع مختلف به کار می‌روند. این دو نوع ورق در ساختمان‌سازی، صنایع خودروسازی، صنایع نفت و گاز، صنایع دریایی و بسیاری از صنایع دیگر استفاده می‌شوند. 

 

با این حال، تفاوت‌های مهمی بین این دو نوع ورق وجود دارد. ورق استیل نگیر یا “کولر باکس”، ورقی است که به صورت غیر مستقیم برای جذب حرارت و سردی در برخی از صنایع استفاده می‌شود. این نوع ورق عمدتاً از فولاد ضد زنگ تولید می‌شود و دارای ضخامت کمتری نسبت به ورق استیل بگیر است. ورق استیل نگیر به دلیل توانایی خود در جذب حرارت و سردی، به صورت گسترده ای در صنایع مختلفی مانند صنایع مخابراتی، صنایع الکترونیکی، صنایع خودروسازی و صنایع ساختمانی استفاده می‌شود.

 

ورق استیل 304 بگیر، به عنوان یک نوع ورق فولادی با ضخامت بیشتر به کار می‌رود. این نوع ورق معمولاً برای ساخت کانال‌ها و لوله‌ها، ساخت قطعات و ماشین آلات، ساخت قطعات خودرو و در صنایع فضایی و نظامی به کار می‌رود. بر خلاف ورق استیل نگیر، ورق استیل بگیر به دلیل ضخامت بیشتر خود، از مقاومت بالاتری برخوردار است و برای کاربردهایی که نیاز به استحکام و مقاومت بیشتری دارند، مناسب‌تر هستند.

 

مقایسه ورق استیل 304 و L304: تفاوت‌های فیزیکی و شیمیایی

ورق استیل 304 و L304 هر دو از جنس استیل ضد زنگ هستند و در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما تفاوت‌هایی در مشخصات فیزیکی و شیمیایی آن‌ها وجود دارد که در ادامه توضیح داده می‌شود.

ورق استیل 304، یکی از محبوب‌ترین ورق‌های استیل ضد زنگ است که شامل 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل است. این جزئیات باعث می‌شود که ورق استیل 304 دارای خصوصیات خوبی از جمله مقاومت در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی، مقاومت در برابر حرارت، قابلیت شکل‌دهی بالا و انعطاف‌پذیری باشد. ورق استیل 304 به طور معمول در برابر اسیدها، شوره‌ها و ترکیبات شیمیایی دیگر مقاوم است و در بسیاری از صنایع مانند صنایع غذایی، دارویی، خودروسازی و پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

ورق استیل L304، همان ورق استیل 304 است با این تفاوت که مقدار کربن در آن به صفر کاهش یافته است. این باعث می‌شود که ورق استیل L304 به دلیل محتوای کمتر کربن، در برابر خوردگی حرارتی مقاومت بیشتری داشته باشد. ورق استیل L304 در برخی صنایعی که با درجه حرارت بالا سروکار دارند مانند صنعت خودروسازی، صنایع فضایی و صنعت هواپیما سرعت بیشتری در خنثی‌سازی اکسیداسیون دارد. همچنین، مقاومت آن در برابر خوردگی در محیط‌های با اسیدیته بالا بهبود یافته است.

 

محل ساخت ورق استیل ۳۰۴

با پیشرفت تکنولوژی، امروزه ساخت فولاد در اقصی‌نقاط ایران و جهان انجام می‌شود که از جمله دیگر عوامل تأثیرگذار در قیمت ورق استیل ۳۰۴ به شمار می‌رود. در دسته‌بندی جغرافیایی محل تولید ورق استنلس استیل ۳۰۴، می‌توان به نقاط زیر اشاره کرد.
ورق استیل 304 مشهد
ورق استیل 304 تایوان
ورق استیل 304 اصفهان

 

مهم‌ترین ویژگی‌های ورق استیل ۳۰۴

بر اساس آنچه در بخش‌های قبلی این مقاله گفته شد، ‌ استیل آلیاژی بر پایه آهن است که بنا به‌ضرورت ترکیبات متفاوتی خواهد داشت. به‌عنوان‌مثال، از جمله ترکیبات انواع ورق استیل ۳۰۴ که دارای کد ۳۰۰ هستند، بین ۱۸ تا ۲۰ درصد کروم و ۸ تا ۱۰ درصد نیکل است.

از جمله ویژگی‌های این نوع فولاد، استنلس بودن و همچنین داشتن کشش و انعطاف‌پذیری بالا است. اگرچه گفته می‌شود که ورق استنلس استیل ۳۰۴ نسبتاً مقاومت کم‌تری دارد، تا دمای ۸۷۰ درجه سانتیگراد در سیستم متناوب و ۹۷۰ درجه سانتیگراد در سیستم پیوسته مقاومت کرده و در مقابل نسبت به زنگ‌زدگی بسیار مقاوم‌ است.

 

ورق استیل ۳۰۴ چه کاربردهایی دارد؟

یکی از سؤال‌هایی که ممکن است ذهن بسیاری از افراد را به خود معطوف کند، کاربردهای صنعتی و غیرصنعتی این آلیاژ است. در بعد غیرصنعتی از ورق استیل ۳۰۴ برای تهیه ابزارآلات آشپزخانه از جمله قاشق و چنگال، ابزار پخت‌وپز استفاده می‌شود. با درنظرداشتن اینکه زیبایی این وسایل حائز اهمیت است، در تولید این کالاها از نوع براق استیل استفاده می‌شود که قطعاً بر قیمت ورق استیل ۳۰۴ تأثیرگذار است. در صنعت برای تولید مبدل‌های حرارتی، مخازن انتقال مواد شیمیایی و بدنه، سقف و درب آسانسور نیز از این آلیاژ بهره برده می‌شود.

 

از جمله دیگر کاربردهای صنعتی این ورق، کاربرد آن در جوشکاری است. ورق استیل ۳۰۴، شامل حجم بسیار کمی از کربن است که مهم‌ترین دلیل در استفاده از این آلیاژ برای جوشکاری به شمار می‌رود. به عبارت بهتر، ویژگی‌های این ورق، اجرای عملیات جوشکاری به همه شیوه‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. بعلاوه برای جوشکاری روی این ورق، نیازی به استفاده از فلزهای پرکننده نخواهد بود. در بسیاری از موارد، استفاده از الکترودهایی از جنس استیل ۳۰۸ توصیه می‌شود.

 

قیمت ورق استیل ۳۰۴ چطور محاسبه می‌شود؟

باتوجه‌به اینکه این آلیاژ به‌صورت «ورق» تولید می‌شود، هر یک ابعاد معینی دارند که در قالب ضخامت، عرض و طول اعلام می‌شود. چگالی هر ورق استیل ۳۰۴ برابر با ۷/۸۶ است. به‌این‌ترتیب، با ضرب این عدد در ابعاد هر ورق، وزن بر مبنای گرم به دست خواهد آمد.

 

نتیجه‌گیری
در این مطلب به بررسی ورق استیل ۳۰۴ پرداختیم و ضمن بررسی عناصر تشکیل‌دهنده این آلیاژ، مهم‌ترین ویژگی‌های آن را بیان کردیم. این آلیاژ در گروه استنلس‌استیل نگیر قرار دارد، به این معنی که علاوه بر مقاومت در مقابل اکسیداسیون، خاصیت مغناطیسی هم ندارد و به همین دلیل جذب آهنربا نمی‌شود. در ادامه مروری بر انواع مختلف این نوع استیل پرداختیم و به عوامل مؤثر در تعیین قیمت ورق استیل ۳۰۴ اشاره کردیم. در پایان، مهم‌ترین کاربردهای این آلیاژ در حوزه صنعتی و غیرصنعتی را بیان کرده و شیوه محاسبه وزن ورق استیل ۳۰۴ به کمک ابعاد و چگالی نیز ارائه شد.