ساندویچ پانل و انواع آن

ساندویچ پانل و انواع آن

با پیشرفت تکنولوژی مصالح مختلفی روی کار آمد که امروزه برای ساخت یک سازه از این مصالح استفاده می‌شود یکی از مهم ترین مصالحی که در دنیای امروزی کاربرد بسیار دارد ساندویچ پانل می‌باشد که در ادامه این مقاله به معرفی آن خواهیم پرداخت.

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل از دو لایه ورق که عمدتاً از جنس آهن است و یک لایه میانی فوم عایق تشکیل شده، ساندویچ پانل به عنوان مصالح مدرن ساختمانی عایق بسیار خوبی در برابر صدا گرما و... می‌باشد پس با این ویژگی شما می‌توانید به خوبی از آن برای ساختمان,سازه و... استفاده کرد.

به صورت کلی پانل به دو دسته ساندویچ پانل سقفی و  ساندویچ پانل دیواری طبقه بندی می‌شود، ساندویچ پانل سقفی یکی از پرکاربردترین های صنعت ساخت و ساز است که در ساخت سوله، ویلاپیش ساخته، و خانه های مدرن مورد استفاده است.

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی برای ایزوله سازی سقف سازه ها مورد استفاده قرار میگیرد ساندویچ پانل سقفی از دو رو ورق تشکیل شده است که می‌تواند در حین خرید ساندویچ پانل سقفی آن را به صورت یک رو فویل و یک رو ورق هم خریداری کرد.

ساندویچ پانل سقفی دو رو ورق یا یک رو ورق از گام هایی بلند تشکیل شده است که این گام ها با فواصل مشخصی از یکدیگر قرار دارند که می‌تواند سازه را در مقابل بارش های سنگین باران و برف یا باد های تندی که می‌وزد حفظ نماید.

گام پانل سقفی می‌تواند نسبت به تولید کننده متفاوت باشد از این رو باید حتماً در حین خرید ساندویچ پانل سقفی این موضوع را مد نظر داشت، در برخی از تولید های ساندویچ پانل سقفی به دلیل این که خط رول فرمینگ متفاوتی دارند در حین تولید این تفاوت ایجاد می‌شود.

ساندویچ پانل دیواری

دیوار بخش اصلی هر سازه ای است که می‌تواند تاثیر بسیاری بر روی طول عمر، میزان مصرف انرژی و... داشته باشد، از این رو استفاده از ساندویچ پانل دیواری برای ایزوله سازی محیط و سازه شما بسیار مهم است، ساندویچ پانل دیواری در صنایع مختلف کاربرد دارد، استفاده از پانل دیواری برای ساخت اتاق تمیز، سردخانه و سوله کاربرد بسیاری دارد.

امروزه از نظر صرفه اقتصادی ساندویچ پانل تنها در صنعت سوله سازی ، اتاق سازی و... کاربرد دارد در صورتی که با گذر زمان شاهد آن خواهیم بود که ساندویچ پانل برای ساختمان و ویلا های پیش ساخته بیشتر استفاده شود.

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت

بعنوان مثال ایستگاه های مترو  تا ساختمانی مدرن در گوشه ای از شهر امکان استفاده از ساندویچ پنل را دارد، کاربرد این متریال مدرن تنها به موارد گفته شده ختم نمی‌شود، بلکه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی این موارد می‌تواند متفاوت تر هم باشد، برای مثال به تازگی از ساندویچ پانل برای ساخت اتاق های حمل بار کامیون و کامیونت استفاده می‌کنند چرا که عایق بسیار خوبی برای گرما و سرما می‌باشد.

دلیل متفاوت بودن کاربرد ساندویچ پانل استفاده از انواع فوم است، که سبب پدید آمدن انواع ساندویچ پانل مانند پانل پلی اورتان، پانل پشم سنگ، پانل پلی استایرن، پانل اکس پی اس و... شده است.

کاربردهای ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی به دلیل خصوصیاتی مانند عایق حرارتی، عایق صوتی، سبک بودن و قابلیت نصب آسان، در بسیاری از کاربردهای ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پانل‌ها شامل دو لایه فلزی به همراه یک لایه عایق از جنس پلی‌یورتان یا پلی استایرن هستند.

بعضی از کاربردهای ساندویچ پانل سقفی عبارتند از:

 • ساخت سقف‌های انبارها، سالن‌های ورزشی، فروشگاه‌ها، کارخانه‌ها و سایر ساختمان‌های صنعتی
 • سقف کاذب در ساختمان‌های اداری و تجاری
 • ساخت سقف‌های منازل و ویلاها

با توجه به خصوصیات مثبت ساندویچ پانل‌های سقفی، استفاده از آن‌ها می‌تواند باعث کاهش هزینه ساخت، بهبود عایق حرارتی و صوتی ساختمان و همچنین افزایش مقاومت در برابر رطوبت و حرارت گردد.

ساندویچ پانل دیواری چه کاربردی دارد ؟

یکی دیگر از انواع ساندویچ پانل‌ها دیواری است. کاربرد ساندویچ پانل دیواری در صنعت درست مانند همتای خود یعنی پانل سقف بسیار جامع و گسترده است و تقریبا در هر سازه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان طور که از نامش پیدا است این پنل در دیواره‌ها و جداره‌ها استفاده می‌شود. مهم‌ترین چیزی که از یک پانل دیوار انتظار می‌رود مقاومت در برابر نفوذ آب، رطوبت، حشرات و ممانعت از انتقال حرارت و انرژی است. بنابراین کاربرد ساندویچ پانل ديواري در بیشتر سازه‌ها دیده می‌شود. استفاده از پانل دیوار در ساخت خانه‌ها، سوله‌ها، انبار، آزمایشگاه، سیلو، کانکس، بیمارستان، مدرسه، بانک‌هاي سيار، ویلاها، خانه‌های شمال کشور یا خانه‌های مناطق سرد و بارانی، مراکز تفریحی، پاساژهای تجاری و… بسیار رایج است.

یکی دیگر کاربردهای ساندویچ پانل دیواری استفاده در اتاق‌های بهداشتی و استریل مانند اتاق عمل است. قبلا به یک مورد دیگر یعنی آزمایشگاه‌ها اشاره کردیم. به دلیل آنتی باکتریال بودن فضای بیمارستان و اتاق‌های عمل کاربرد ساندویچ پانل دیواری بسیار به چشم می‌آید؛ در واقع بدون حضور این پانل نمی‌شد وجود اتاق‌های پاک و استریل را متصور شد. کاربرد دیگر مربوط به ساخت سردخانه‌ها و انبارها است. از آن جایی که لازم است تا مواد ذخیره شده در سردخانه یا انبار محافظت شده و در یک دمای مشخص حفظ شوند پس بیش از پیش به مدیریت و کنترل انرژی نیاز پیدا می‌کنیم. در این حالت بهره‌گیری از پانل دیواری بسیار کارآمد خواهد بود چرا که به دلیل وجود عایق‌های انرژی در ساختار آن، رد و بدل شدن سرما و گرما بین دیوار و سازه به کمترین مقدار خود خواهد رسید.

از دیگر کاربرد های ساندویچ پانل در ساختمان سازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاربرد ساندویچ پانل دیواری در صنایع جنگی
 • مرغداری‌ها
 • پرورش دام
 • پرورش گیاهان
 • سازه‌های آزمایشگاهی
 • سازه‌های هسته‌ای
 • سازه‌های بیوشیمیایی
 • خانه‌های مسکونی
 • خانه‌های سیار

کاربرد ساندویچ پانل در عایق‌بندی صدا

ساندویچ پانل‌ها گزینه‌ای مناسب برای عایق‌بندی صدا در کاربردهای مختلف هستند.

این محصولات عایق خوبی در برابر صدا هستند و محیط آرامی را در برابر صداهای بیرونی برای ساختمان فراهم می‌کنند. در واقع ساندویچ پانل‌های آکوستیک به‌کار رفته با فوم پشم سنگ در سقف و دیوارها که منجر به ممانعت از عبور صدا می‌شود، با ایجاد فضاهای آرام، راحت و عاری از سر و صدا، بهره وری را افزایش می‌دهند و از حوادث محیط کار جلوگیری می‌کنند.

انتخاب ساندویچ پانل مناسب با توجه به شرایط آب و هوایی  در گرو شناخت ویژگی‌های متریال و مواد به کار رفته در آن است. در واقع اگر ما جنس و طراحی عایق و ورق‌های فلزی را نشناسیم به کاربرد ساندویچ پانل در ساختمان سازی آن پانل نیز واقف نخواهیم بود؛ در نتیجه ممکن است در حین خرید دچار اشتباه شویم.انواع مختلف ساندویچ پانل عایق حرارتی، ساندویچ پانل ضد حریق و … وجود دارد.

عملکرد و نیازهای هر ساختمان متفاوت است؛ بنابراین انتخاب ساندویچ پانل باید با توجه به نیازهای عایق حرارتی، صوتی و آبی و مقاومت در برابر آتش انجام گیرد که یکی از مهم‌ترین عوامل برای انتخابی درست، توجه به فوم استفاده شده در بین دو ورق فلزی است. این فوم یا همان عایق پانل که در بین دو لایه فلزی قرار گرفته است بیشترین نقش را در تعیین ویژگی‌های ساندویچ پانل دارد. به همین دلیل تصمیم داریم در ادامه چند نوع از عایق‌ها را معرفی کنیم.

پلی یورتان (PUR)

پلی یورتان فوم سفت و سختی است که از مخلوط اجزای اصلی پلیول و ایزوسیانات با مواد کاتالیست، تحت فشار بالا و شرایط خاص تولید می‌شود. فوم پلی‌اورتان یا پلی‌یورتان با ساختار سلول بسته خود، پایداری ابعادی بالایی دارد و آب را جذب نمی‌کند. بعلاوه عملکرد مکانیکی آن به دلیل مقاومت فشاری بسیار بالا است.

پلی ایزوسیانورات (PIR)

این ساختار ماکرومولکولی جدید به نام پلی ایزوسیانورات زمانی تشکیل می‌شود که اجزای اصلی فوم پلی‌اورتان در مقادیر مختلف مخلوط، واکنش شیمیایی می‌دهند. این فوم سفت و سخت نسخه دیگری از پلی‌یورتان با مقاومت بالا در برابر آتش تفاوت در ساختار آن است.

پشم سنگ

پشم سنگ یا پشم معدنی نام عمومی الیافی است که از ذوب سنگ‌ها و سایر اکسیدهای معدنی در دمای بالا به دست می‌آید. این فوم از نظر عایق صدا و مقاومت در برابر آتش نسبت به PUR PIR، از عایق‌بندی کمتری برخوردار است و بیشتر در ساخت ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

پلی استایرن منبسط شده (EPS)

پلی ‌استایرن منبسط شده یک ماده ترموپلاستیک مشتق شده از نفت است. برای ساخت این فوم در ابتدا ماده اولیه پلی ‌استایرن را که ساختار ریزدانه‌ای دارد با بخار آب گرم شده منبسط می‌کنند. در ادامه از گاز پنتان برای باد کردن گرانول‌ها استفاده می‌شود تا پس از فرآیند باد کردن، گرانول‌های پلی استایرن محکم به یکدیگر بچسبند و شکل قالبی را که در آن قرار دارند به خود بگیرند. در نهایت، پلی استایرن منبسط شده پس از بلوک شدن با برش ورق، آماده استفاده می‌شود و در نهایت عایق EPS به وجود می‌آید.

پوشش‌های استفاده شده برای ورق‌های ساندویچ پانل

انواع پوشش های ساندویچ پانل و کاربرد آن ها

تا این جای مطلب درباره کاربرد ساندویچ پانل و پوشش‌های مورد استفاده در فوم این محصولات به عنوان عایق‌های حرارتی و صوتی توضیح دادیم؛ اکنون می‌خواهیم درباره پوشش‌های مورد استفاده برای ورق‌های داخلی و خارجی صحبت کنیم. همان طور که قبلا هم گفتیم ساندویچ پانل از دو لایه فلزی و یک لایه عایق تشکیل می‌شود. موضوع بحث این قسمت درباره جنس ورق‌ها و لایه‌های فلزی است.

جنس ورق داخلی و خارجی ساندویچ پانل‌ها باید با توجه به شرایط محیطی ساختمان تعیین شود. از طرفی ورق بیرونی ساندویچ پانل باید در برابر تغییرات دمایی ناشی از آلودگی اتمسفر، باد، خورشید، تماس با اشعه ماورا بنفش و همچنین اثرات شیمیایی و فیزیکی مقاوم باشد.

همچنین ورق داخلی در مقایسه با ورق بیرونی تحت تاثیر شرایط جوی و اشعه UV قرار نمی‌گیرد اما ممکن است تحت اثرات شیمیایی و فیزیکی متفاوت ناشی از شرایط محیطی داخلی ساختمان قرار گیرد. به همین دلیل زیر لایه فلزی، نوع پوشش و رنگ مورد استفاده در سطوح ساندویچ پانل باید با توجه به عملکرد ساختمان و شرایط به همراه نیازهای صنعتی و اقتصادی انتخاب شود.

یکی از مهم‌ترین پوشش‌ها برای ورق‌های داخلی و خارجی ورق از پیش رنگ شده به دست آمده از پوشش دادن ورق گالوانیزه یا گالوانیزه داغ است.

ورق گالوانیزه به عنوان ارجح‌ترین بستر مقاومت برای تولید این محصولات به شمار می‌رود. در واقع برای تولید پوشش‌ها در این روش، ورق گالوانیزه را با پوشش عنصر روی به روش غوطه‌وری گرم به نام کویل کوتینگ تولید می‌کنند. پس از باز شدن کویل، سطوح پایین و بالایی با مواد شیمیایی مخصوص تمیز و به نحوی که مقاومت خوردگی افزایش یابد، آن را با چسبندگی رنگ تقویت می‌کنند.

در نهایت پس از پخت سطوح دارای پوشش پرایمر، آن‌ها دوباره پخته و سرد می‌شوند تا در کویل‌هایی از پیش رنگ شده برای تولید ساندویچ پانل‌ها بسته‌بندی شوند.

پوشش‌های پلی استر

به دلیل تنوع گزینه‌های رنگ، مناطق استفاده از پوشش‌های پلی استر بسیار گسترده است. علاوه‌ بر این پوشش‌های پلی استر در برابر انعطاف پذیری، سایش، خوردگی، رطوبت و ضربه بسیار مقاوم هستند که ضخامت آن‌ها، با توجه به محل استفاده و عملکرد مورد انتظار بین ۲۰-۲۵ میکرومتر و ۶۰ میکرومتر متغیر است.

پوشش‌های   PvDF

 قوی‌ترین ویژگی روکش‌های PvDF این است که مقاومت آن‌ها در برابر رنگ، براقیت، گچی و بسیاری از مواد شیمیایی بالا است. همچنین آن‌ها در برابر ضربه، سایش و همینطور انعطاف‌پذیری بسیار مقاوم هستند اما این پوشش‌ها مقاومت کمتری در برابر خش دارند و گزینه‌های رنگ و براقیت آن‌ها در مقایسه با پوشش‌های پلی‌استر محدود است.

پوشش‌های پلاستیزول

پوشش‌های پلاستیزول در مقایسه با سایر انواع پوشش‌ها کاربرد بیشتری داشته و دارای ضخامتی بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میکرومتر هستند اما بارزترین ویژگی این پوشش‌، برخورداری از مقاومت بالا در برابر خوردگی و رطوبت است.

این ماده در مقایسه با سایر پوشش‌ها مقاومت کمتری در برابر رنگ و براقیت دارد؛ به همین دلیل در کاربردهای ساندویچ پانل سردخانه یا شرایط آب‌وهوایی سرد و مرطوب که در آن اشعه خورشید خیلی موثر نیست و مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش حیاتی در اولویت قرار ندارد استفاده می‌شود.

پوشش‌های   PVC

 از این نوع پوشش برای ورق‌های داخلی یا خارجی ساندویچ پانل‌ها به عنوان لمینت روی سطوح آلومینیومی یا فولادی گالوانیزه استفاده می‌شود. این پوشش‌ها در برابر خوردگی و رطوبت مقاومت بالایی دارند و بسته به مکان و نیاز پروژه در ضخامت‌های بین ۱۲۰ تا ۸۰۰ میکرومتر استفاده می‌شوند.