نوسانات روزانه بازار آهن آلات

نوسانات روزانه بازار آهن آلات

نوسانات روزانه بازار آهن آلات

نوسانات روزانه بازار آهن آلات

اکثر کارخانه‌ها روز گذشته قیمت روز میلگرد را ثابت اعلام کردند و تنها چند کارخانه کاهش قیمت ۵۰ الی ۳۰۰ تومانی اعمال کردند. نبشی و ناودانی ایرانی و اروپایی هم در غالب کارخانه‌ها تغییر قیمت نداشتند و تنها در چند شرکت آریان فولاد، منظومه و ... کاهش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی داشتند.

قیمت قوطی آهن نیز مانند سایر محصولات بود به طوری که علاوه‌بر ثبات در غالب کارخانه‌ها کاهش ۱۰۰ تومانی نیز داشت، اگرچه پروفیل یاران با افزایش ۱۰۰ تومانی اعلام قیمت شد. لوله‌های داربستی، گازی، مبلی و ... نیز در کلیه کارخانه‌ها ثبات قیمت داشتند.

لغو قیمتگذاری دستوری در بورس

حسن میثمی کارشناس بورس کالا عرضه محصولات فولادی در بورس کالا را موجب شکل‌گیری مکانیسم عرضه و تقاضا و حذف قیمتگذاری دستوری دانست و اظهار کرد: عرضه کلیه محصولات فولادی در بورس تأمین منافع دولت و سهامداران را در پی خواهد داشت. از طرفی دیگر امکان رهگیری قیمت، تعداد مشتریان و نیز میزان مالیات‌ها شفاف‌سازی می‌شود؛ قابل ذکر است که غالب صنایع بزرگ در جهان به بورس‌های کالایی بزرگ وارد شده‌اند.

این کارشناس در ادامه گفت: هنگامی که محصولات فولادی در بورس عرضه می‌شود آمار خریدها و تناژ محصولات و حتی مبدأ و مقصد آنها نیز قابل دسترس و بررسی خواهد بود. هنگامی که معاملات در بیرون از بورس انجام می‌گیرد امکان شناخت فروشنده و خریدار چندان میسر نیست که با اجرای برنامه درست توسط وزارت صمت در انجام معاملات شاهد فضایی شیشه‌ای خواهیم بود.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: رکود نگران‌کننده در بازار آهن

همانطور که اخبار آن هفته گذشته منتشر شد بر مبنای بخشنامه وزارت صمت و اطلاعیه بورس کالا تنها تولیدکنندگان شمش و اسلب امکان خرید آهن اسفنجی از بورس کالا را دارند که همین امر به کاهش میزان معاملات این محصول در بورس روز گذشته منجر شد.

گفتنی است که میزان تقاضای آهن اسفنجی حدود ۱/۵ برابر بود که حجم آن ۱۲۵ هزار و ۵۰۰ تن برآورد شد؛ همچنین آهن اسفنجی برخی شرکت‌ها مانند فولاد شادگان به ۷ هزار تومان رسید.