عوامل افزایش قیمت آهن در آذرماه

عوامل افزایش قیمت آهن در آذرماه

عوامل افزایش قیمت آهن در آذرماه

: در بازار نیمه تعطیل پنجشنبه هفته گذشته عمده مبادی فروش با ثبات قیمت در اغلب بخش‌ها شروع به کار کردند، اگرچه برخی نیز برای حفظ تقاضا و تحرکات افزایشی بازار، فروش با تأیید را اعلام کردند.

بازار ارز نیز نوسانات محدودی داشت و قیمت دلار باز هم رو به افزایش بود به طوری که در پایان هفته هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۳۶ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد. گویا بازار ارز مجددا روی ریل افزایشی قرار گرفته و هفته پرچالشی را رقم خواهد زد.

تحلیل نوسانات بازار آهن

آخرین روز هفته اکثر کارخانه‌ها قیمت‌ میلگرد آجدار را ثابت اعلام کردند اما در این بین نوسان افزایشی در برخی شرکت‌ها مشهود بود که حدود ۵۰ الی ۱۵۰ تومان برآورد شد. قیمت نبشی و ناودانی ایرانی و اروپایی نیز در عمده شرکت‌ها ثابت بود.

قیمت تیرآهن در بخش شاخه‌فروشی دارای نوسانات متعددی بود و در بیشتر بخش‌ها افزایش ۲۰ الی ۸۰ هزار تومانی داشت و برخی از کارخانه‌ها نیز ثبات قیمت داشتند. قیمت لوله داربستی، صنعتی، گازی و ... نیز همچنان ثابت اعلام می‌شد؛ قیمت قوطی آهن نیز به همین منوال بود و غالبا ثابت اعلام شد.

در دو هفته اخیر بازارهای جهانی رشد مثبتی را تجربه کرده‌اند به طوری که قیمت سنگ آهن به ۱۱۲ دلار رسید و نرخ شمش CIS هم رو به افزایش بود. همچنین افزایش نرخ ارز که بخشی از آن ناشی از تنش‌های سیاسی است نیز در این مدت قابل توجه بود که مجموع این عوامل زمینه‌ساز ایجاد موج ریزی از افزایش قیمت به ویژه در بازار میلگرد خواهد بود.