ارائه الگوی جدید بهره وری بخش معدن تا پایان اسفند

ارائه الگوی جدید بهره وری بخش معدن تا پایان اسفند

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو ایمیدرو اعلام کرد: مدل جدید بهره وری بخش معدن و صنایع معدنی تا پایان امسال ارائه می‌شود.

* ارائه الگوی جدید بهره وری بخش معدن تا پایان اسفند

غلامرضا ملاطاهری اظهارداشت: بهره وری رکن اصلی اقتصاد مقاومتی بوده و برای توسعه آن، فرهنگ سازی بسیار مهم است. دولتمردان با نهادینه سازی این فرهنگ، می‌توانند نقش بسیار مهمی در ارتقای بهره وری در کشور داشته باشند.

وی گفت:

تا ۱۰ سال گذشته رشد اقتصادی منفی یک درصد بوده، اما از ۲ سال گذشته این شاخص مثبت شده و در سال ۱۴۰۰ به ۲.۹ درصد رسیده است. در دولت سیزدهم تحقق رشد اقتصادی از محل بهره وری ۳.۵ درصد هدف گذاری شده است که باید برای دستیابی به آن برنامه ریزی کرد.

ملاطاهری افزود:

توجه به تحریم‌های ظالمانه و منابع مالی محدود در کشور، رشد اقتصادی از محل سرمایه گذاری‌های جدید با محدودیت جدی مواجه است از این رو، به منظور رشد اقتصادی باید از منابع موجود و ظرفیت‌های در دسترس استفاده کرد.

وی تصریح کرد:

ارتقای بهره وری کوتاه‌ترین و مطمئن‌ترین مسیر موجود برای کشور است. بنابر این بهره وری دیگر یک فرصت نیست و یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو با بیان اینکه ما در سازمان توسعه‌ای دو وظیفه توسعه‌ای و توانمندسازی را حوزه معدن و صنایع معدنی دنبال می‌کنیم، گفت:

در بخش توسعه، سرمایه گذاری در اکتشاف تا بهره برداری از طرح‌های توسعه‌ای صنایع معدنی و در بخش توانمندسازی، حمایت از پژوهش‌های کاربردی، توسعه فناوری و بهبود بهره‌وری و رقابت‌پذیری مطرح است.

ملاطاهری خاطرنشان کرد:

این سازمان پیاده سازی نسل ۴ انقلاب صنعتی (هوشمندی معادن و صنایع معدنی) را پیگیری می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد با هوشمندی بخش معدن و صنایع معدنی، می‌تواند شاخص بهره وری بخش معادن و صنایع معدنی را حداکثر تا ۳۰ درصد ارتقا دهد.

وی درباره محور‌های موثر در ارتقای عوامل تولید در بخش معدن و صنایع معدنی گفت:

استفاده از روش‌های نوین و توسعه فناوری کاربردی در کل زنجیره ارزش از اکتشاف تا بازار، هوشمندسازی معادن و صنایع معدنی و کاهش مصرف نهاده‌های تولید به ویژه آب و انرژی، از جمله این محور‌ها بوده است.

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو افزود:

استفاده بهینه از تجهیزات و ماشین آلات موجود بخش و برنامه ریزی اصولی و دقیق در حوزه تعمیر و نگهداری و اهتمام ویژه به مخاطرات زیست محیطی و ایمنی کار، بخش دیگری از این محور‌ها بود.